Wspomóż nas
Wspomóż nas
Kontakt: tel. 12 378 43 58 , kom. 606 837 302

e-mail: biuro@farma.org.pl

Aktualności

Wrzesień
01 Wrzesień
Wyjazd do Szwajcarii
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie w ramach projektu „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem” współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zorganizował i zaprosił kadrę naszego Domu Pomocy Społecznej do udziału w krajowej wizycie studyjnej w Szwajcarii.         

Podczas wyjazdu do Szwajcarii zapoznaliśmy się z działalnością ośmiu organizacji pomocowych, przeważały wśród nich organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi. 
  • Stowarzyszenie Gartentherapie (Zurich) - jest to organizacja działająca przy całodobowym Domu Seniora. Organizacja zapewnia chętnym mieszkańcom ośrodka raz lub dwa razy w tygodniu dwugodzinne zajęcia hortiterapeutyczne. Zajęcia prowadzone są w przydomowym ogrodzie (dom znajduje się w centrum Zurichu, takze ogród nie jest imponującej wielkości) oraz pracowni ogrodniczej w budynku. Polegają na uprawie kwiatów i ziół i wytwarzaniu produktów takich jak sól ziołowa, krem nagietkowy, oleje o różnych smakach. Prowadzący fundację podkreślał, jak ważna w ich działalności jest stymulacja wszystkich pięciu zmysłów, poniewaz u osób starszych ulegają one osłabieniu. Z dumą prezentował równiez rozwiązania takie jak podniesione rabatki, które umozliwiają pielęgnację roślin osobom na wózkach. Wytwarzane podczas terapii produkty są następnie zuzywane lub sprzedawane w nieoficjalnym obiegu - odwiedzającym ośrodek. 
  • Ośrodek Opieki Entlisberg (Zurich) - jest to ogromny ośrodek (ok. 300 miejsc stacjonarnych) przeznaczony dla osób starszych z demencją. Ośrodek dysponuje również miejscami pobytu dziennego, w ramach których pensjonariusze mogą także wyjątkowo zostać na noc, jeśli jest taka potrzeba. Ośrodek prowadzi równiez wsparcie środowiskowe. Diagnoza zaburzeń i potrzeb pacjenta rozpoczynana jest w jego domu, wysłani na miejsce pracownicy centrum wraz z zainteresowaną osobą i jej rodziną czy sąsiadami oceniają, na ile osoba radzi sobie samodzielnie lub nie i organizują odpowiednie wsparcie. Centrum zatrudnia psychiatrów, psychologów, neurologów, pedagogów społecznych, rehabilitantów, logopedów i innych specjalistów, oprócz oczywiście kadry opiekuńczej. Osoby wymagające opieki całodobowej, ale jeszcze dosyć samodzielne, zajmują urządzone "domowo" pokoje na dole, z własnym wyposazeniem i przedmiotami codziennego użytku. Mieszkańcy mają do dyspozycji ogród, w którym są takze drobne zwierzęta (króliki, świnki morskie, ptactwo domowe). 
  • Fundacja Schmelzi (Grenchen) - organizacja zajmująca się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, z zaburzeniami psychicznymi i niedostosowanymi społecznie (np. po kryzysach wynikających z uzależnienia). Prowadzi wsparcie dzienne w postaci warsztatów terapii zajęciowej i mieszkania chronione. Placówki te znajdują się w różnych punktach miasta, mieszkania są w normalnych kamienicach, co sprawia, ze mieszkańcy muszą poruszać się po mieście, i integrują się ze środowiskiem.
  • Fundacja Altried (Zurich) - duży ośrodek dla osób niepełnosprawnych fizycznie lub intelektualnie, łączący w jednym miejscu warsztaty, pokoje mieszkalne i pomieszczenia do terapii i rehabilitacji. Warsztaty nakierowane są w dużej mierze na obsługę mieszkańców - pralnia, stołówka. Imponuje wyposażenie, służące jednakowoż wielu osobom (ponad stu) - basen, sauna, sala do tańca, urządzenia do ćwiczeń. Jest i ogród.
  • Fundacja Lebenshilfe (Reinach) - zajmuje się przede wszystkim edukacją i organizacją dnia osobom niepełnosprawnym (wywodzi się z załozonej w latach chyba 60-ytch XX wieku szkoły specjalnej). Prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, wytwarzające bardzo zróżnicowane i wysmakowane plastycznie przedmioty (ceramika, tkaniny, pocztówki, świece), sprzedawane w fundacyjnym sklepie. 
  • Mathilde Escher Heim (Zurich) - najbardziej poruszająca wizyta. Jest to ośrodek, gdzie osoby z dystrofią mięśniową Duchenne'a spędzają właściwie całe swoje życie, począwszy od wieku ok. 7 lat, kiedy zwykle zaczynają poruszać się na wózku. Jest tam szkoła i warsztaty dla dorosłych osób. Warsztaty mają charakter informatyczny - uczestnicy projektują grafikę, gry komputerowe itp. Niektórzy z uczestników muszą mieć komputery sterowane ruchem gałek ocznych. Dumą ośrodka jest drużyna hokeja na wózkach, odnosząca sukcesy w światowych rozgrywkach. Założeniem tej organizacji jest umożliwienie mieszkańcom zycia jak najbardziej samodzielnego i zblizonego do zycia zdrowych rowiesników, włącznie ze stosowaniem uzywek, prowadzeniem życia seksualnego itp. Jest to prawdopodobnie jedyny taki ośrodek na świecie, w każdym razie prowadzący go nie znają żadnych innych. 
  • Fundacja Stiftung fuer Menschen mit koerperlicher Behinderung (Lucerna) - ośrodek dla osób niepełnosprawnychw różnym wieku, ze szkołą, miejscami mieszkalnymi dla młodzieży i dorosłych, zapewniający opiekę medyczną (lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, pielęgniarek) i bardzo zindywidualizowaną terapię mającą na celu jak najlepsze i najbardziej samodzielne odnalezienie się w codziennym życiu (np. niepełnosprawna fizycznie dziewczynka miesiącami uczyła się czesać swoje długie włosy, oczywiście dlatego, że sama bardzo tego chciała). Znajdują się tam takze warsztaty terapii zajęciowej, uczące między innymi wykonywania prac biurowych - uczestnicy drukują, pakują i adresują rządową korespondecję do obywateli (Szwajcaria ma specyficzny usrój, gdzie ogromną rolę odgrywają referenda, a przed każdym referendum mieszkańcy otrzymują przesyłki z projektami ustaw, stanowiskami partii politycznych i organizacji pozarządowych w sprawie poszczególnych rozwiązań i innymi informacjami związanymi z danym tematem). Dyskusyjnym rozwiązaniem jest stosowany tam system informatyczny, zawierający wszelkie informacje o każdym uczestniku, zarówno te dotyczące informacji od opiekunów jak przespał noc, jak i z jakiej medycznej konsultacji korzystał i jaki jest jej rezultat. Tego rodzaju podejście jest jednak, na ile można się było zorientować charakterystyczne dla szwajcarskiego systemu opiekuńczego.    
  • Organizacja Curaviva (Lucerna) - rodzaj prywatnego ROPS-u, organizacja zajmująca się miedzy innymi prowadzeniem nauczania (ucząca "pedagogów społecznych" - jest to profesja będąca połączeniem pracy socjalnej, pedagogiki specjalnej i resocjalizacji), badaniami nad skutecznością poszczególnych rozwiązań dla sektora pomocowego itp. Tam dowiedziałam się, że w Szwajcarii nie ma wielu placówek czy form pomocy dedykowanych specjalnie osobom z autyzmem. Osoby z autyzmem mieszkają w placówkach przeznaczonych ogólnie dla osób niepełnosprawnych.

We wszystkich zwiedzanych placówkach wrażenie robi estetyczna jakość - zarówno rozwiązań architektonicznych, jak umeblowania, produktów wytwarzanych w ramach zajęć terapeutycznych, opakowań, zastosowanego liternictwa itp. Usługi świadczone przez odwiedzane placówki są płatne, beneficjenci czy mieszkańcy ponoszą odpłatność do pełnej wysokości otrzymywanych świadczeń (wtedy, jeśli potrzebują, to zwykle w ramach wsparcia otrzymują kieszonkowe), jeżeli świadczenia nie wystarczają na pokrycie odpłatności (często tak się dzieje), to osoby otrzymują dopłaty z kantonów. Szwajcarzy mają skłonność do tworzenia dużych placówek (centrów) zajmujących się kompleksową opieką (medyczną
i terapeutyczną), z miejscami dziennymi i opieki całodobowej. Zalety takich rozwiązań, oprócz kompleksowej pomocy w jednym miejscu, to mozliwość dobrego zaplanowania architektonicznego i zgromadzenia odpowiedniego sprzętu. Dla osób niepełnosprawnych fizycznie jest to na pewno istotne. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami psychicznymi lepsze wrażenie robią mieszkania usytuowane w normalnej przestrzeni miejskiej, i warsztaty wykorzystujące np. taką przestrzeń jak stara fabryka zegarów. Rozwiązania dla mieszkańców z autyzmem, które podejrzałam, nie różnią się od znanych nam: plany tygodniowe i plany dnia, pokój wyciszeń. W pokoju dziewczyny z autyzmem widziałam całą część łazienkową oddzieloną zamykanymi zaluzjami. O ile standardem są osobne pokoje (chyba ze jakieś osoby chcą mieszkać razem), to łazienki są czasem przeznaczone dla kilkorga mieszkańców. Liczebność kadry opiekuńczej w stosunku do mieszkańców jest rózna, przeciętnie taka jak u nas popołudniami, do tego dochodzi personel sprzątający. W jednym z warsztatów prowadzono (oprócz innych) idealną dla nas działalność: na zlecenie firm produkujących puzzle układano testowo nowe wzory układanek.
 

Maja Pawłowska