Wspomóż nas
Wspomóż nas
Kontakt: tel. 12 378 43 58 , kom. 606 837 302

e-mail: biuro@farma.org.pl

Aktualności

Czerwiec
23 Czerwiec
Polecamy JIUTAMAI w Muzeum Mangha

Serdecznie polecamy
 
24.06.2016 o godz. 18.00

JIUTAMAI – TRADYCYJNY TANIEC JAPOŃSKI

Muzeum Manggha, ul. M.Konopnickiej 26
bilety w cenie 20 zł
JIUTAMAI to powolny elegancki taniec wykonywany z wachlarzem; niezwykła sztuka powstała w schyłkowej fazie epoki Edo. W jiutamai każdy ruch tancerki w kimonie uzewnętrznia jej serce, opowiada historię. Oryginalnie jiutamai tańczy się przy akompaniamencie tradycyjnych japońskich instrumentów, zwłaszcza shamisenu.

Taniec ten zobaczymy w wykonaniu Tokijyo Hanasaki, która przekracza granice kultur, łącząc swój taniec z muzyką kraju, w którym występuje. W Polsce oprócz muzyków japońskich towarzyszyć jej będą muzycy polscy – Izabela Tomaszewska, Monika Zytke i Wojciech Białoskórski. W ich wykonaniu usłyszymy hity polskiej muzyki ludowej, a także muzykę Fryderyka Chopina w niecodziennych aranżacjach na veeh-harfy i skrzypce autorstwa Moniki Zytke. Nie obędzie się oczywiście bez jedynej piosenki tak samo popularnej w Polsce jak w Japonii… Naprawdę każdy Japończyk zna „Szła dzieweczka”…

Wystąpią:

TOKIJYO HANASAKI - tancerka i choreograf tańca jiutamai. Stworzyła własny styl jiutamai Hanasaki-ryu, uczy, zajmuje się promowaniem juitamai w kraju oraz poza jego granicami. Występowała wielokrotnie Europie, m.in. we Francji, na Litwie i raz w Polsce prezentując jiutamai, a ponadto związane z tym tańcem japońskie tradycyjne sztuki, np. zakładanie kimona – kitsuke, tradycyjny makijaż i uczesanie – katsura oraz prowadząc warsztaty tańca japońskiego.

TOSHIMITSU ISHIKAWA - wirtuoz shakuhachi, tradycyjnych japońskich fletów bambusowych.

IZABELA TOMASZEWSKA - muzyk, dyrygent, pedagog i logopeda, absolwentka Akademii Muzycznych we Wrocławie i w Bydgoszczy (podyplomowe studia chórmistrzowskie i emisji głosu), doktorat w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Łączy działalność pedagogicz-ną z artystyczną. Obecnie prowadzi trzy chóry. Gra na skrzypcach i fortepianie.

MONIKA ZYTKE - dyrygent, aranżer, profesor w Instytucie Muzyki Akademii Pomorskiej, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, habilitowana z dyrygentury w tejże uczelni. Współpracuje z chórami i orkiestrami (specjalizuje się w aranżacjach symfonicznych), zajmuje się też muzyką teatralną. Gra na gitarze klasycznej i veeh-harfie.

WOJCIECH BIAŁOSKÓRSKI - realizator dźwięku, specjalizujący się w nagłaśnianiu i wielośladowym nagrywaniu dużych składów (orkiestry symfoniczne, jazzowe, chóry), absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (kierunek Realizacji Nagłośnienia) oraz szkoleń zawodowych Polskiego Radia w Warszawie. Realizuje się muzycznie w śpiewie wielogłosowym, grze na organach i veeh-harfie.

SHINO HANASAKI – tancerka jiutamai, performerka w japońskim Teatrze Narodowym, dyrektor the Jiutamai Promotion Foundation.

HANA UMEDA - performerka, tancerka i instruktorka tańca Nihon Buyo. Uczennica mistrzyni Nishikawa Fukushino ze szkoły Nishikawa-ryu w Tokio. Od 2009 roku propaguje w Polsce klasyczny taniec japoński. Opracowała autorską metodę nauczania Nihon Buyo, która bierze pod uwagę różnice w używaniu ciała japońskiego i polskiego. Stworzyła serię ćwiczeń, które pomagają przyswoić sobie specyfikę japońskiego ruchu. Taniec jest dla niej polem, na którym spotykają się jej dwie ojczyzny. Jak sama mówi „wychowane w tradycji polskiej ciało muszę przekształcać w ciało japońskie, naturalne gesty zamieniać na inne. To dla mnie najbardziej intymny, bo cielesny sposób zderzania się ze sobą Polski i Japonii”.