Wspomóż nas
Wspomóż nas
Kontakt: tel. 12 378 43 58 , kom. 606 837 302

e-mail: biuro@farma.org.pl

Aktualności

Marzec
29 Marzec
Na niebiesko dla autyzmu.
Celebruj z nami Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu!
 
Zanim skończą Państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm. Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska
 
Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. 

Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia.
Wiele organizacji działających na rzecz osób z autyzmem w Polsce i na świecie, będzie celebrowało to święto, włączając się w globalną akcję „Na niebiesko dla autyzmu“. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski.
 
„Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (...) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (...) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” - podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.
 
Autyzm na całym świecie dotyka coraz większej grupy ludzi. Statystki w niektórych krajach są alarmujące. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że 1 dziecko na 110 ma autyzm, jest to sześciokrotny wzrost w ciągu ostatnich dwudziestu lat. „W Europie żyje 5 milionów osób z autyzmem, dla których każda zmiana społecznej świadomości ma fundamentalne znaczenie. Osobom z autyzmem przysługuje szereg praw zgodnie z Kartą Praw Osób z Autyzmem przyjętą przez Parlament Europejski. Mimo tego, wiele osób z autyzmem nadal nie ma podstawowego dostępu do specjalistycznej diagnozy, terapii, edukacji, zatrudnienia i możliwości życia w społeczeństwie.” – informuje Dyrektor Autism-Europe, Aurelie Baranger.
 
Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. 
 
„W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem.  To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieskie akcenty w ubraniu są specjalnie dla nich” –  podkreśla Joanna Grochowska, Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.
 
2 kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji „Wkręć się w autyzm” w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę).


W Krakowie z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu
zapraszamy na:


Na niebiesko zaświecą: Kładka Bernatka, Pałac pod Baranami, Galeria Bronowice
 
2 kwietnia 2016
Rynek Główny
14:00 Happening "Ubierz Adasia na niebiesko" oraz parada z bębnami wokół Rynku
         Indywidualny przejazd ścieżkami rowerowymi Rynek Główny -Galeria Bronowice

Galeria Bronowice
15.00 – 19.00 Wkręć sie w autyzm - dowiedz się więcej o autyzmie
 - stoiska informacyjne nt. autyzmu - zapytaj specjalistę, zapytaj rodzica
 - wystawy „Tak ja to widzę”, „Nieprzemakalni”, „Autyzm – Akceptacja”
 - filmy o autyzmie w Kinie Mikro 15:00 Luke, 17:00 Elling, 19:00 W kosmosie nie ma uczuć
 - warsztaty sensoryczne, gra terenowa

15.00 – 19.00 Wkręć się w zabawę - baw się z nami
- 15.00 - 15.30 Przejście z bębniarzami przez Galerię
- 16.30 - 17.30 Występ grupy Flamenco
- 18.30 – rozdanie nagród dla zwycięzców gry terenowej
- 19.00  wspólne zdjęcie pod GB z zapalonymi niebieskimi latarkami
i krótki koncert bębnów przed Galerią

Równolegle będą się działy:
- warsztaty kulinarne ze znanymi kucharzami i blogerami
- warsztaty autyzm i technologia - kreatywnie wykorzystanie robotów, tabletów, komputerów  w nauce, terapii i zabawie
- malowanie koszulek + emocje
- warsztaty z robienia bransoletek
- warsztaty z robienia przypinek z logo wkręć się w autyzm
- warsztaty bębniarskie
- robienie zakładek do książek
- warsztaty żonglowania chustkami i piłkami
- nauka puszczania dużych baniek mydlanych
- zabawy z chustą animacyjną
- malowanie twarzy


#wkręćsięwautyzm

 
   

***
 
6 organizacji współpracujących w ramach krakowskiej akcji „Wkręć się w autyzm”:
-          Fundacja Wspólnota Nadziei www.farma.org.pl
-          Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych „Zacisze” www.zaciszeautyzmu.pl
-          Centrum Autyzmu i całościowych zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie www.centrum-autyzmu.pl
-          Ośrodek dla Osób z Autyzmem - „EFFATHA” Sp. z o.o. www.autyzm.krakow.pl
-          Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „Jestem Za” www.jestemza.weebly.com
-          Fundacja Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej www.instytutemocji.pl
 

***
 
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS. Więcej na www.un.org
 
Na niebiesko dla autyzmu (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. W 2011 roku ponad 2000 budynków, w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Kładka Bernatka, Pałac pod Baranami, Galeria Bronowice, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych. Więcej na www.lightitupblue.org
 
Wkręć się w autyzm  to krakowska akcja, którą z okazji Światowego Dnia Wiedzy nt Autyzmu tworzą rodzice, specjaliści, przyjaciele, którym ASD towarzyszy na co dzień. Są to osoby, dla których poszerzanie świadomości społeczeństwa na temat spektrum autyzmu jest nieodłącznym elementem życia.
To wynik współpracy krakowskich organizacji i ośrodków zajmujących się autyzmem.  
https://www.facebook.com/pages/Wkr%C4%99%C4%87-si%C4%99-w-Autyzm/870595473002445?fref=nf